Rośliny ogrodów skalnych

Początki ogrodów skalnych w naszych warunkach klimatycznych datuje się na początek XVIII wieku.
W Anglii w 1772 roku powstał ogród skalny w Chelsea.
W Austrii arcyksiążę Jan Habsburg założył ogród roślin alpejskich. Aby rośliny górskie dobrze rosły w naszych ogrodach, należało je przyzwyczaić do nizinnych warunków klimatycznych.
Niewątpliwie do najpiękniejszych roślin skalnych należy rojnik pajęczynowaty i rojnik ćmy. Gatunki o liściach czerwonych kwitną na ogół czerwono lub różowo, a zielonolistne mają najczęściej kwiaty żółte. W ogrodach skalnych sadzi się zawsze kilka gatunków razem. Rojnik rośnie nawet w bardzo wąskich szparach i grubym żwirze. Bardzo szybko tworzy kolonie. Większość gatunków rośnie na glebach bezwapiennych. Odpowiednim partnerem dla rojników są rośliny kobiercowe.

Do roślin kobiercowych na pewno należą goździki alpejskie. Goździki są to miłe widziane rośliny, zarówno ze względu na przyjemny zapach i bardzo liczne  i piękne kwiaty.

Jeszcze innym gatunkiem roślin skalnych są rozchodniki.
Rozchodniki mają małe wymagania, rosną zarówno w słońcu jak i półcieniu. Zawsze tworzą małe gęste runo, które wygląda bardzo dekoracyjnie dzięki ciemnozielonemu ulistnieniu i obfitości kwiatów w okresie kwitnienia.
Widok kwitnących sasanek pozostawia niezatarte wrażenie, są one pierwszymi zwiastunami wiosny. Najlepiej udają się sasanki na słonecznych zboczach, w ziemi pulchnej i o dobrym drenażu.
Ozdobą ogrodów są nie tylko efektowne kwiaty,ale również owłosione owoce i pierzastopalczaste liście. Sasankę uprawia się łatwo, jeżeli zapewni się jej wymagania co do stanowiska i gleby. Zawodzi jedynie, gdy sadzi się ją w zbyt próchniczą ziemię i zbyt silnie się ją podlewa.