Kwiaty na balkonie i w doniczkach. Surfinie, begonie,hyporcyrtia.


Surfinia, tak naprawdę zmodyfikowana genetycznie Petunia. Roślina o zwisających pędach, do Europy dotarła dopiero w latach 80 XX wieku. Wymaga żyznej ziemi, lekko kwaśnej o odczynie 5,5 do 6,5 pH kompostowej z domieszką torfu, w żadnym wypadku z ubiegłorocznych doniczek. Doskonale znosi ostre światło słoneczne i upalne lato. Surfinie należy podlewać co kilka dni, ale w upały nawet dwa razy dziennie. Doniczki czy też skrzynki, ja preferuję gliniane lub ceramiczne.

Wbrew opinii niektórych przyrodników którzy twierdzą, że doniczki gliniane wysuszają bryłę korzeniową, ja uważam, że tworzywo sztuczne zakłóca pole magnetyczne i to się odbija na wegetacji roślin. Ostatnio ktoś mi ukradł kilka kwiatów z doniczkami i przeszły one do historii w moim ogrodzie.
Dlatego przeprosiłem się z plastykiem, w jednej doniczce sadzę dwie rośliny o różnej kolorystyce, czasami różne gatunki kwiatów, tutaj begonię zwisłą.
Bardzo istotne jest usuwanie przekwitniętych kwiatów, powoduje to bardzo intensywne kwitnienie, surfinie kwitną od wczesnej wiosny do jesieni.

Doniczki preferuję drewniane, w jednej metrowej sadzę maksymalnie trzy rośliny o różnej kolorystyce.

Surfinie rozmnaża się z nasion generatywnie, ale jest to trudne. Ja kupuję młode roślinki, co prawda posiałem swoje nasiona, ale roślinki będą dopiero gdzieś w lipcu. A tak na marginesie surfinie zapylają motyle nocne.
Petunia hybrydy, liczba ich odmian jest naprawdę imponująca.Pędy roślin są wzniesione i rosnące zwarcie, o wysokości 25- 30 cm długości.Mieszańce wielokwiatowe są niestety bardzo wrażliwe na deszcz, po obfitych opadach trzeba odciąć uszkodzone kwiaty. Kwiaty mieszańców są mniejsze, ale nie więdną tak szyko. Właściwie nie ma barwy, która by nie była reprezentowana przez różne odmiany petunii. Mnogość odmian o kwiatach dwubarwnych i wielobarwnych zachwycają swoim urokiem.
Swoje petunie uprawiam w bloczkach betonowoglinianych.


Peralgonia


Peralgonia - rodzaj bylin, pochodzących z Afryki, nazwa pochodzi od greckiego słowa "pelargos"
( bocian ) od podobieństwa rozłupki (owoc) do dziobu bociana. Peralgonia roślina ozdobna uprawiana w różnego rodzaju naczyniach w pomieszczeniach, balkonach i czasami jako roślina rabatowa.
Podzielić je można na:
  1. Pelargonie pasiaste - rabatowe
  2. Pelargonie bluszczolistne - płożące ( zwisłe )
  3. Pelargonie wielkokwiatowe
  4. Pelargonie pachnące
Jeśli mamy tak wspaniałe kwiaty to poza pielęgnacją podczas wzrostu, pozostaję pytanie, jak je zachować na następny rok. Kiedyś nasze Babcie na jesieni przed pierwszymi przymrozkami wyjmowały roślinę z doniczki, czyściły ją z ziemi, obcinały korzenie i po owinięciu gazetą, wieszały w piwnicy do góry korzeniami i tak do wiosny. Peralgonie jako półsekulenty doskonale wytrzymują chwilowe przesuszenie.
Pozostaje tylko jedna metoda dla zachowania rośliny genetycznie takiej samej, czyli rozmnażanie wegetatywne. Mamy na to dwa sposoby, albo odciąć odnóżki już w sierpniu lub wrześniu, posadzić do doniczki, tak aby miała czas wytworzyć korzenie, żeby rozpoczęła okres zimowy jako młoda, zdrowa silna roślina, druga metoda to pozostawić na zimę silnie kwitnącą roślinę, której trzeba zapewnić odpowiednie warunki. Rozmnażanie z nasion nie ma większego sensu, gdyż jest bardzo trudne.
Ja  stosuję obie metody wegetatywne dla bezpieczeństwa, jest to bardzo skuteczne, gdyż mam pelargonię rabatową, dorastającą do wysokości 1 metra i kwitnie wspaniale.



    Begonia, ukośnica występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii, najliczniejsza grupa gatunków występuje w Ameryce Południowej.

Ogrodnicy dzielą je zazwyczaj na dwie grupy : begonie o ozdobnych liściach i begonie o ozdobnych kwiatach. Wsród begonii o ozdobnych liściach najbardziej znana jest begonia królewska, wśród begonii o ozdobnych kwiatach popularne są begonie stale kwitnące, begonie bulwiaste i begonie zwisające.
Begonie są stosunkowo łatwe w uprawie. lubią ziemię torfową, wymaga stałej i raczej dużej wilgotności, podlewać należy wodą bezwapniową, najlepiej deszczówką.

Moja manufaktura wody deszczowej.
Moja kompozycja begonii z petuniami. w tym roku posadziłem w doniczkach słoneczni ozdobny, po zakończeniu wegetacji będzie raj dla sikorek, wiem bo w ubiegłym roku wypraktykowałem.
    Zimowanie jest łatwe i nie wymaga dużo miejsca. Jesienią wyjmuje się roślinę z doniczki, odcina część zieloną na trzy palce od bulwy i pozostawia do przeschnięcia. Następnie czyści bulwy z ziemi, obcina korzenie i układa w skrzynkach, stwia w miejscach chłodnych. W marcu wsadza się je do ziemi lekko zwilża, przenosi w cieplejsze i jaśniejsze miejsce oraz lekko zwilża. Przed posadzeniem często należy je przyciąć, ponieważ w czasie zimy wytworzyły pędy przybyszowe.
Hypocyrta czyli Nagarbia gładka
Jest to mała krzewjnka, jako młoda roślinka ma pędy wzniosłe, lecz wraz z przyrostem pędy zaczynają zwisać.
Rośnie w lasach tropikalnych w Brazylii, maksymalna długość pędów nie przekracz 60 cm. Potrzebuje dużo światła, ale nie słońca, temperatura w granicach 20 stopni wydaje się optymalna. wilgotność nie jest tak bardzo istotna, nagarbia ma lekko mięsiste liście i tam jest zgromadzona woda, dlatego nie lubi przelania. Nawożenie nie powinno być zbyt intensywne.

Kwitnie praktycznie w czasie całego sezonu, wraz z przyrostem pędów pojawiają się kolejne kwiaty


Wraz z nadejściem zimy przenosimy nagarbię do pomieszczenia o optymalnej temperaturze 17 stopni,jest, to ważne gdyż w chłodniejszej temperaturze następuje stymulacja pąka kwiatowego. Wiosną możemy przyciąć pędy o 1/3 długości, co spowoduje rozkrzewienie się rośliny.
W czasie zimy temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 12 stopni.