Drzewa i krzewy owocowe w ogrodzie cześć II




Wszystkie uwagi ogólne z części I dotyczą również krzewów owocowych, którymi będę się zajmował w tym poście.

Malina krzew dorastający do 2 metrów wysokości był już uprawiany przed wiekami. Jako pierwszy uznał malinę za roślinę uprawną Palladius w IV wieku naszej ery. Uprawą malin w Polsce zajmowały się zakony w swoich przyklasztornych ogrodach już w średniowieczu.
Rzymianie wierzyli, że maliny kiedyś były białe. Opiekunka małego Jowisza chcąc uspokoić dziecko owocami, ukłuła się kolcem w pierś i kropla spadła na maliny i od tego czasu zmieniły kolor na czerwony. Ja mam w swoim ogrodzie białe maliny to na pewno nie od Izydy. Suszone owoce były sprawdzonym prowiantem rzymskich żołnierzy.
Maliny można uprawiać na równinach lub na łagodnym zboczu, wymagają ona gleby wilgotnej, żyznej i dobrze zdrenowanych. Kto ma w ogrodzie kilka pędów malin może powiedzieć jak łatwo je pielęgnować. Wystarczy je zostawić w spokoju i natychmiast po zbiorach ściąć krzewy przy ziemi. Nowe krzewy proszę pozostawić w spokoju do następnych zbiorów.
Sadzić w dniach owoców przy dopełniającym się księżycu. Przycinanie po zbiorach w dni owoców, Barana, Lwa, Strzelca.
Maliny powinno się jeść szczególnie przy zaburzeniach pracy pęcherza i nerek, przy zbyt silnych menstruacjach i ogólnym osłabieniu immunologicznym. Przyczyniają się do poprawy wzroku i mogą  na stałe złagodzić kurzą ślepotę. W lecznictwie ludowym napar i odwar z liści malin stosowany jest przy kaszlu, a także  przy schorzeniach gardła oraz podwyższonej temperaturze. Można też z niej przygotować nalewki, kompoty, soki, wino i marmoladę.
W walce toczonej o panowanie nad światem pomiędzy Zeusem i Tytanami krew tytanów, kapiąc na ziemię, stworzyła kolczaste krzewy jeżynowe. Grecy sok z jeżyn nazywali krwią Tytanów.
Tak jak wszystkie jagody , jeżyna nie jest wrażliwym krzewem do uprawy. Tak jak wszystkie jagody krzewiaste ścinanie powinno mieć miejsce po zbiorach. Dobrze jest wyścielić na jesieni ziemię wokół jeżyn słomą, wtenczas odpadnie nam odchwaszczanie pod krzewami, ja jako podściółki stosuję trawę z koszenia.
Już w starożytności odkryto lecznicze właściwości jeżyn. Słynni lekarze Awicenna i Galen,
stosowali jeżynę jako lek przy chorobach skóry np. łuszczycy. Jeżyna zawiera dużo witaminy A. Jest idealnym lekiem na dolegliwości żołądkowe. Zawartość białka i cukru jest niska, dlatego jest idealna na nerki, żołądek, cukrzycę i reumatyzm.
Sadzenie w dni Panny lub dni owoców, przy dopełniającym się księżycu. Przycinanie od lata do póżnej jesieni przy cofającym się księżycu.
Truskawka nie jest dziełem natury, powstała dzięki królowi Francji Ludwikowi XIV. W czasie podbojów Ameryki jeden ze zdobywców przywiózł  do Europy roślinki poziomki chilijskiej i w wyniku skrzyżowania jej z poziomką wirginijską, na polecenie króla Ludwika XIV francuski botanik otrzymał znakomity efekt w postaci truskawki. Można je uprawiać w każdych warunkach przez cały rok, pod folią, w szklarniach, doniczkach.
Sadzenie truskawek w dni owoców obojętnie czy księżyc się dopełnia czy cofa .
Zbieranie liści na herbatę wiosną
Uprawiana ze względu na owoce, w warunkach Europy Środkowej  wyjątkowo i przejściowo dziczeje. Po trzecim roku uprawy najlepiej zlikwidować i posadzić nowe sadzonki.
Truskawki tak jak wszystkie czerwone owoce i warzywa, oddziałują na tworzenie się krwi.
Truskawki dobrze się czują z : koprem, marchwią, porem, kapustą, sałatą, rzodkwią, czosnkiem, cebulą i szpinakiem.
W przypadku truskawek ma sens pokrycie ziemi wokół słomą, zapobiega to szarej pleśni.
Jeżeli część liści przybiera czerwony kolor, jest to sygnał gnicia korzeni, czas na zmianę stanowiska.

Czarne porzeczki są trochę gorzkie w smaku, ale są najlepszym nośnikiem witaminy C.
Mimo usilnych poszukiwań nic ciekawego w historii nie znalazłem na temat porzeczek, pewnie dlatego, że jest to roślina nizin europejskich. Uprawiana już w 1400 roku w Holandii i Danii, a później w Anglii i Francji. Czerwone gatunki są kwaśne, białe słodsze i chętnie zjadane na surowo.
Jest bardzo dużo odmian rosnących dziko, prawie w każdym Parku Narodowym nizinnym.
Porzeczki są łatwe w pielęgnacji, im bardziej słoneczna jest lokalizacja tym słodsze. Duża zawartość kwasu ma tą zaletę, że podczas gotowania lepiej utrzymuje się witamina C.
Jeśli sadzić nowe krzewy, to najlepiej jesienią w znaku Panny. Przyciąć do około siedmiu pędów (koniecznie w dniach owoców - Baran, Lew, Strzelec).
Porzeczki powinny tak jak agrest, zostać dobrze przerzedzone po zbiorach.
Agrest zawiera cukier owocowy, kwas cytrynowy i witaminę C, jest prawie naturalnym środkiem wzmacniającym tkankę łączną. Uprawę agrestu rozpoczęto w Rusi, w ogrodach przyklasztornych w XI wieku. Już z pędów 3 letnich zbiory są mniejsze, dlatego podczas prześwietlania stare pędy należy usuwać. Agrest pobudza czynności mózgu i nerwów, ciężkie metale są wydalane w sposób naturalny.Agrest pobiera z ziemi dużo magnezu, manganu, potasu i cynku i zbiera te dobre rzeczy w owocach. 
Pielęgnacja agrestu odbywa się tak, jak porzeczek, rozmnażanie również.
Sadzić jesienią w Pannie. Podściółka jesienią przy cofającym się księżycu. Nawożenie kompostem wiosną przy cofającym się księżycu w dniu owoców, Barana i Strzeleca.
Nawożenie gnojem z obory, koniecznie jesienią przy cofającym się księżycu w dniu Barana lub Lwa.
Winorośl w basenie morza śródziemnego odgrywała zawsze ogromną rolę. W sumeryjskimi eposie ocalony z potopu Utnapisztim właśnie z wina składa ofiarę Bogom( wspaniały epos jak ktoś ma możliwość to polecam, warto przeczytać ). Zgodnie z tradycją biblijną to Noe jako pierwszy zaczął uprawiać winorośl. Kwitnąca winorośl w Pieśni nad pieśniami przedstawiana jest jako symbol wiosny. W sztuce chrześcijańskiej winną latorośl łączy się z osobą Chrystusa, ideą nieśmiertelności i zmartwychwstania. Bogiem wina i winorośli był Dionizios. Odkrycie wina poprzez fermentację mogło nastąpić około 8 - 10 tysięcy lat temu. Najstarsze ślady wina odkryto w naczyniach pochodzących sprzed 7 tysięcy lat i to świadomie wytwarzanego, bo konserwowanego żywicą pistacji. Najstarsze rysunki winorośli pochodzą z Egiptu około 1500 roku p.n.e.
Winorośl  ma właściwości moczopędne, żółciopędne, przeczyszczające, ogólnie wzmacniające, od dawna stosowano winorośl jako środek leczniczy i dietetyczny. Stwierdzono, że olej z winogron obniża stężenie lipidów i cholesterolu.
Wszystkie zalecenia z kalendarza księżycowego dotyczące krzewów owocowych stosuje się do winorośli.
Jeszcze jedna ważna informacja przy sadzeniu, kiedyś na głębokości około 50 cm zakopywało  się metalowe elementy z żelaza. Winogrona rosą lepiej i mają więcej żelaza.