Rośliny ogrodów skalnych c.d.

Uprawianie roślin alpejskich w naszych warunkach klimatycznych jest bardzo trudne.

W naszych ogrodach bardzo rzadko spotkać można szwajcarską naradkę, czy też alpejską zerwę. Natomiast  w ogrodach skalnych można spotkać naradkę himalajską. W Himalajach powyżej 3000 metrów panują specyficzne warunki klimatyczne, bliskość równika sprawia, że jest tam ostre słońce i mroźne noce, dlatego rośliny himalajskie w naszych warunkach są zimotrwałe.
W poprzedniej części cyklu roślin skalnych, pokazałem goździka alpejskiego  jako roślinę kobiercową, oto kolejna piękna Armeria - Zawciąg nadmorski, rosnąca dziko w wielu regionach półkuli północnej. W ogrodach zaczęto Zawciąg uprawiać około 1880 roku. Najczęściej uprawia się Zawciąg kwitnący na przełomie maja i czerwca, rozmnaźa się przez podział po przekwitnięciu.
Bardzo cenną w ogrodach skalnych rośliną jest Bergenia sercowata, kwitnąca wczesną wiosną, niekiedy ponownie jesienią, liście ciemnozielone błyszczące, wiecznie zielone.
Bergenie rosną najlepiej w miejscach wilgotnych, na jednym stanowisku mogą przebywać przez kilka lat. Od  czasu do czasu  naleźy odsłonięte kłącza przykryć dobrą ziemią.
Bergenia pochodzi z Syberii i górskich lasów Ałtaju, dobrym sąsiedztwem są paprocie i konwalie.
Trzykrotka wirginijska, mój ulubiony kwiat pochodzi z Ameryki Północnej. Tworzy zwarte kępy, dorasta do 50 cm wysokości, na wierzchołku łodygi rozwijają się podkwiatki a pod nimi liczne pączki rozwijające się jeden po drugim. Kwitnie nieprzerwanie od maja do września. Trzykrotka zadowala się każdą ziemią,udaje się nawet w miejscach suchych, ale wymaga dużo światła. Rozmnaża się przez podział, rzadziej z nasion.
Skalnica, najpiękniejsza i najcenniejsza roślina z tego gatunku. Wszystkie rośliny tworzą bardzo piękne poduszki usiane kwiatami,można je rozmnażać z nasion, przez podział lub sadzonkowanie. Sadzi się je w ziemi z dodatkiem piasku i ziemi darniowej.
Kosaciec syberyjski, pochodzi z Kaukazu i Syberii, w Polsce rośnie w wielu regionach. Łodygę ma pustą wzniesioną do 120 centymetrów, wyrasta z grubego kłącza. Ma po 2 lub 3 kwiaty na jednej łodydze. Lubi stanowiska wilgotne, rozrasta się od środka, co stanowi pewien kłopot, gdyż tworzy coraz większy krąg pusty w środku.