Drzewa w moim ogrodzie - modrzew, klon.

Modrzew, Larix, z rodziny sosnowatych.
Modrzew należy do drzew, które w Polsce występują od dziesiątków tysięcy lat. Na terenie Polski znajdują się dwa gatunki: modrzew europejski i modrzew polski.
    Modrzew europejski głównie występuje w masywie Babiej Góry koło mojej miejscowości rodzinnej Zawoji. Dochodzi do 80 metrów wysokości, żyje długo nawet do 500 lat. Rośnie bardzo szybko, po około 100 latach przestaje rosnąć. Po około 20 latach osiąga zdolność rodzenia nasion.

    Modrzew  polski rośnie w masywie Gór Świętokrzyskich, Beskidzie Zachodnim, podobny do modrzewia europejskiejgo, jedynie szyszki ma drobniejsze.

    W Polsce jeszcze spotkamy modrzew japoński i amerykański, są to drzewa znacznie mniejsze od naszych drzew.
     Cechą charakterystyczną modrzewia jest to, że gubią swoje igły na zimę. W Szwajcarii górale mówią, że jeżeli pierwszy śnieg pokryje igły modrzewia, zapowiada to długą przewlekłą zimę, ale niezbyt mroźną.
Modrzew w polskiej kulturze ludowej występuje zawsze jako drzewo opiekuńcze, młodości i trwałości. Nawet ja jeszcze pamiętam, że nowożeńcom przystrajano drzwi do domu gałązkami modrzewia. Kiedyś wierzono, że modrzew jest miejscem zamieszkania dusz osób zmarłych nagle w nieszczęśliwych zdarzeniach, a to z uwagi na to iź w wietrzną pogodę słychać z modrzewia jęki, a z drzewa sypią się złote igły.
     Od bardzo dawna z modrzewia budowano stare zamki warowne, budynki mieszkalne. Znany jest wspaniały kościółek modrzewiowy w Spale.


Klon z rodziny klonowatych.
W Polsce powszechnie spotykamy trzy gatunki tego drzewa: klon zwyczajny, klon polny, klon jawor. Spotykamy je na terenie całej Polski. Nie ma specjalnych wymagań. We Wrocławiu spotykam go wszędzie, szczególnie klon srebrzysty. Wyróżnia go szczególna odporność na zanieczyszczenie środowiska miejskiego, pień ma wysmukły popielato szary.
U nas spotykamy dużo odmian klonów, fantastycznej urody jest klon palmowy rodem z Japonii. Jest to bardzo niewielkie drzewo, osiąga wysokość do 8 metrów. Szkoda, że jest taki wraźliwy na mróz, wymaga stanowiska zacisznego, bezwietrznego. Ma cienkie czerwone pędy, liście o długich klapach, coraz to inne w kolorze.
Klon w czasach starodawnych był uznawany za coś magicznego, o tym miał świadczyć fakt, iż pioruny omijają to drzewo. Miał chronić przed dostępem złych sił, dlatego umierającego człowieka kładziono na klonowej desce, aby siły nieczyste nie miały do niego dostępu.

Zresztą robiono trumny sosnowo klonowe, gdyż te sosnowe nie zezwalały wychodzić zmarłemu i nas straszyć po śmierci, te klonowe broniły przed dostępem sił nieczystych do zmarłego.