Walka o współistnienie - zrozumieć szkodniki i chwasty
Jeśli pracujemy w ogrodzie według rytmów Księżyca i dotrzymujemy się tych kilku reguł żywego ogrodu, wtedy nie będziemy mieli do czynienia ani ze szkodnikami, ani z duszącymi chwastami.
Szkodniki w uprawach przed 1940 rokiem niszczyły przeciętnie około 3% plonów, obecnie przy stosowaniu powszechnie pestycydów i środków chemicznych w uprawach rolnych wynoszą dzisiaj 12%.
Jest to temat na kilka blogów i tym mam zamiar zajmować się w kilku z nich. Dzisiaj jednak tylko o wyciągach służących bezpośrednio obronie przed szkodnikami.
Jest to temat na kilka blogów i tym mam zamiar zajmować się w kilku z nich. Dzisiaj jednak tylko o wyciągach służących bezpośrednio obronie przed szkodnikami.
Przeciwko
Bielinkowi kapustnemu -
mięta, szałwia,pomidory, tymianek, piołun.
Roztoczu - maliny
Mszycy, biedronkom - nasturcja, wyciąg z pokrzywy
Pchle ziemnej - czarny bez, roszpunka, wrotycz, mięta,cebula, czosnek
Mączniakowi prawdziwemi- czosnek, szczypiorek, bazylia
Chorobie grzybiczej - szczypiorek, skrzyp polny
Przy chorobach grzybiczych drzew bardzo skuteczne jest owinięcie pnia taśmą miedzianą. Stosowali to już moi dziadkowie.
Dzisiaj z miedzi robi się poręcze z uwagi na jej bakteriobójcze działanie.
Proszę włożyć pełną garść danej rośliny przed pełnią do 10 litrów zimnej wody. Odstawić na 24 godziny i podlać bez rozcieńczania.
Jeśli kogoś interesują bardziej szczegółowe przepisy z innych roślin to proszę kilka z nich:
Jodła odstrasza i zwalcza ślimaki. 3 gramy nasion zalać litrem wody. Po dwóch godzinach opryskiwać zaatakowane rośliny tuż przy ziemi.
Krwawnik zwalcza mszyce i inne owady gryzące. 800 gram wysuszonych roślin lub 2,5 kg świeżych zalać niewielką ilością wody i gotować 30 minut, uzupełnić do 10 litrów. Po dwóch dniach dodać 20 gram mydła i opryskiwać zagrożone rośliny.
Skrzyp polny chroni przed chorobami grzybowymi. Około 300 gram świeżego skrzypu zalać 1/2 litra wody, bardzo wolno gotować przez 15 minut. Zmieszać z wodą w stosunku 1: 20 i opryskiwać.
Pomidor zwalcza gąsienice gryżące liście, owocówkę jabłkóweczkę. 4 kg liści lub pędów gotuje się w niewielkiej ilości wody przez 30 minut, uzupełnić 10 litrami wody. Po dodaniu 20 gram mydła polepsza przyczepność.