O ogrodach i działkach które mogą być naszą apteką

Polecam mój blog "o ziołach i nie tylko wg.encyklopedii Glogera"
Uprawiam ten ogród od 3 lat, poprzedni pokryła gruba warstwa betonu pod autostradę. Uprawianie w ogrodzie wszystkiego, co możliwe, opiekowania się taką ilością zieleni, jaką tylko można, doniczek z zieleniną i roślinami, to byłoby lekarstwo, którego wszystkim potrzeba, dar wszystkich roślin i drzew. owoców i jagód. Prowadzenie żywego ogrodu jest jedną z najprostszych rzeczy pod słońcem.
Jeśli rośliny są zdrowe, dobrze rosną, łatwiej znoszą ataki chorób i szkodników. Niewłaściwy sposób nawożenia.stosowanie pestycydów i środków chemicznych, powoduje rozwój szkodników w ziemi. Z punktu widzenia korzystnego na zdrowotność roślin
bezkonkurencyjny jest kompost. Kompost, nawozy organiczne oraz prawidłowa uprawa zapewnia roślinom wszystkie potrzebne składniki. Wtedy zdrowe rośliny same będą się bronić przed chorobami i szkodnikami.
Jeszcze jedna uwaga mamy obornik i kompost, to warto pomyśleć o nawożeniu zielonym. Ja bardzo często stosuję wykę, w czasie swojego wzrostu wykształca bardzo długie korzenie, które sięgają do 3 m głębokości wiążąc azot z głębszych warstw ziemi i po przekopaniu takiej rabaty, azot przemieści się do wierzchniej warstwy.
Zazwyczaj dzielę ogród na dwie części, jedną to obornik a drugą  to kompost i przystępuję do kopania, gdyby nie dylemat jakim jest wybór odpowiednich narzędzi.
   Archeolodzy mogą nas informować, że kiedyś żelazo było używane rzadko do obróbki gleby - natomiast miedż i brąz były stosowane przez wiele wysokich kultur. Kto pracuje miedzianymi narzędziami, przekonuje się o tym, że gleba daje mniejszy opór i dlatego lżej się ślizga. Przyjazne dla gleby narzędzia miedziane,stopione z aluminium, chromem, magnezem niklem i cynkiem, są zastrzykiem witaminowym, który oddaje glebie część tych elementów - poza zbutwiałymi liśćmi i chwastami.
     Porównaj tereny gdzie występuje ruda miedzi, pola są urodzajne, z terenami występowania rud żelaza gdzie pola są ubogie.

Narzędzia ogrodowe inspirowane badaniami austriackiego przyrodnika, wynalazcy i wielkiego obrońcy natury - Viktora Schaubergera, który dostrzegł pozytywny wpływ miedzi na glebę i rośliny.
    Narzędzia uwalniają do gleby mikrocząsteczki miedzi - wzbogacając ją w sposób delikatny i naturalny.

Bardzo drogie patrz w Sklepie bloga " Z ogrodem na TY".